Biuro tłumaczeń Wrocław

Tłumaczenia Wrocław - Biuro Tłumaczeń LEKTOR

 ZLEĆ TŁUMACZENIE

Tłumaczenia włoski

tłumaczenia język włoski Wrocław

 

Język włoski wywodzi się z grupy romańskiej języków indoeuropejskich i jest językiem urzędowym Włoch, Watykanu, Szwajcarii, San Marino i półwyspu Istrii należącego do Słowenii i Chorwacji.
Z językiem włoskim możemy zetknąć się także na Korsyce i na Malcie oraz na terenie dawnych włoskich kolonii – w Albanii, Etiopii, Libii, czy Somalii. Szacuje się, że językiem włoskim na co dzień posługuje się ponad 120 milionów ludzi na całym świecie.

Początków języka włoskiego musimy szukać w łacinie, dlatego dużo włoskich słów ma łacińskie pochodzenie do zapisu włoskiego używamy alfabetu łacińskiego, z pominięciem liter j, k, w, x oraz y, które używane są tylko w przypadku obcych wyrazów.

Współczesny język włoski rozwinął się w okresie średniowiecza za sprawą pisarzy Francesco Petrarci, Giovanni Boccaccio,  Dante Alighieriego, tworzących w dialekcie toskańskim. Do dziś to właśnie standard toskański jest oficjalnym dialektem używanym na terenie całego kraju, choć w języku włoskim rozróżnić można nawet 20 innych odmian włoskiego trzech głównych grup dialektów: południowo – centralnej, toskańskiej i północnej.

W języku włoskim funkcjonuje akcent toniczny i pisany, a najczęściej w wyrazach akcentuje się przedostatnią sylabę.  To co jest jeszcze bardziej charakterystyczne dla języka włoskiego to wzmacniająca przekaz słowny gestykulacja i emocjonalność Włochów.

Do nauki włoskiego skłaniają nas przede wszystkim wakacyjne podróże, ale także zamiłowanie do sztuki i muzyki oraz relacje biznesowe.

Tłumaczenia z języka włoskiego na język polski oraz z polskiego na włoski dotyczą różnych dziedzin – są to tłumaczenia związane z terminologią finansową, bankową, czy ekonomiczną, ale także, co wynika z włoskiej kultury, również z literaturą, sztuką, historią, czy archeologią.

Oprócz tłumaczenia zwykłego można zlecić wykonanie tłumaczenia przysięgłego opatrzonego podpisem i pieczątką upoważnionego tłumacza przysięgłego języka włoskiego.

W zakresie języka włoskiego wykonuje się:

  • tłumaczenia aktów notarialnych,
  • tłumaczenia aktów ślubu,
  • tłumaczenia aktów urodzenia,
  • tłumaczenia dyplomów i certyfikatów,
  • tłumaczenia zaświadczeń,
  • tłumaczenia umów.