Język grecki należy do grupy helleńskiej jezyków indoeuropejskich. Jest jednym z najstarszych europejskich języków, liczącym 4 tysiące lat.
Posługiwali się nim mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego, od 3 w. p.n.e.
Nowogrecki - obecna wersja, która powstała na gruncie języka ludowego, stanowi język urzędowy Grecji i Cypru. Jest on również używany w kilku włoskich wioskach regionu Kalabrii oraz przez Greków na emigracji – łącznie na co dzień używa go ponad 15 milionów ludzi. Greka miała istotny wpływ na rozwój łaciny, głównie w zakresie filozofii, nauki oraz sztuki.
Jezyk nowogrecki składa się z kilku dialetków, w tym m.in. z języka kapadockiego, pontyjskiego, cakońskiego i griko.
Do zapisu stosuje się alfabet grecki, składający się z 24 znaków, który przetrwał w prawie niezmienonej formie od starożytności. Obecnie używa się go w nauce, zapisując np. wzory matematyczne, czy symbole fizyczne. Nie jest on używany w innych krajach dlatego obcokrajowcy do zapisywania i wymawiania greckiego używają transkrypcji i transliteracji greckiego alfabetu.
Warto zwrócić uwagę na różnice między starożytną greką, a nowogreckim.
Greka, której niektórzy z nas uczyli się w szkole, w odróżnieniu do nowogreckiego, charakteryzuje się bogatą fleksją i rozbudowanym systemem czasowym.
We współczesnym języku greckim znajdziemy słowa pochodzenia tureckiego, a także zapożyczenia z francuskiego, angielskiego i niemieckiego. A są też takie, których używa się od tysiącleci.
Tłumaczenia z języka greckiego na język polski i z polskiego na język grecki są wykonywane przez tłumaczy języka greckiego.
W ramach tłumaczenia pisemnego realizowane są zlecenia:
- tłumaczeń ogólnych,
- tłumaczeń specjalistycznych,
- tłumaczeń ulotek, katalogów, broszur,
-
tłumaczeń serwisów internetowych.
Tłumaczenie przysięgłe w zakresie języka greckiego jest wymagane w przypadku takich dokumentów jak: akty notarialne, umowy, uprawnienia, zaświadczenia.
W przypadku tłumaczenia przysięgłego tłumacz przysięgły języka greckiego dla uwierzytelnienia tłumaczonego tekstu uzupełnia go pieczątką i podpisem.