Biuro tłumaczeń Wrocław

Tłumaczenia Wrocław - Biuro Tłumaczeń LEKTOR

 ZLEĆ TŁUMACZENIE

Tłumaczenia norweski

tłumaczenia język norweski Wrocław

 

Język norweski  wywodzi się z grupy skandynawskiej języków północno-germańskich. Jest blisko spokrewniony z pozostałymi językami skandynawskimi - szwedzkim, duńskim, islandzkim.

Używane są dwie formy języka pisanego - nynorsk oraz bokmål (język książkowy). Języka norweskiego używa ponad 4 miliony ludzi, z czego większość odmiany bokmål.

Początki języka norweskiego sięgają XII wieku na co wskazują najstarsze dzieła literatury. Jednak po zawarciu przez Norwegię unii z Danią, to właśnie język duński był w latach 1525–1814 powszechnie używany, również jako język literacki.

W połowie XVIII wieku z połączenia dialektu używanego w Oslo z pisanym językiem duńskim powstała Odmiana bokmål, a dopiero od połowy XIX wieku używana jest druga odmiana nynorsk, czyli „nowonorweski”, mająca swe źródło w dialektach zachodnionorweskich.

Obecnie odmianę bokmål usłyszymy w Oslo i na wschodzie Norwegii, a nynorsk na południu i zachodzie kraju.

W Norwegii spotkamy ponad 400 dialektów, a to dlatego, że każda miejscowość posługuje się własną odmianę norweskiego.

Język norweski wyróżnia się nieznanymi w języku polskim literami i dźwiękami, ich specyficznymi kombinacjami i intonacją.  Jednak gramatyka nie należy do bardzo skomplikowanych, choćby dlatego, że nie ma odmiany przez osoby, czy przypadki. Mało jest też wyjątków językowych.

Zainteresowanie Norwegią wynika nie tylko z chęci podróżowania do krajów skandynawskich, ale jest związane z rozwijającymi się relacjami biznesowymi i emigracją zarobkową Polaków.

Tłumaczeń w zakresie języka norweskiego dokonują tłumacze języka ogólnego oraz tłumacze specjalizujący się w terminologii prawnej, medycznej, technicznej.

Oprócz tłumaczenia zwykłego możliwe jest zlecenie tłumaczenia przysięgłego wykonywanego przez upoważnionego do tego tłumacza przysięgłego języka norweskiego, który uwierzytelnia tekst  własnym podpisem i pieczątką.

Chcąc przetłumaczyć dokumenty z języka norweskiego na polski lub z polskiego na norweski można skorzystać z oferty biur tłumaczeń, które pełnią rolę pośrednika między klientem, a tłumaczem języka norweskiego.