Biuro tłumaczeń Wrocław

Tłumaczenia Wrocław - Biuro Tłumaczeń LEKTOR

 ZLEĆ TŁUMACZENIE

Tłumaczenia francuski

tłumaczenia język francuski Wrocław

 

Język francuski należy do grupy języków romańskich i jest językiem ojczystym dla ponad 80 milionów ludzi. Są to nie tylko Francuzi, ale także Belgowie, Szwajcarzy i Kanadyjczycy. Natomiast liczna osób, która używa na co dzień języka francuskiego jest dużo większa – ponad 200 milionów.  W aż 54 krajach jest używany powszechnie, w tym jako język urzędowy. Z francuskim jako językiem urzędowym spotkamy się w krajach afrykańskich, choć bardziej rozpowszechniony jest w Maroku, czy Tunezji, gdzie nie posiada takiego statusu.

Francuska gramatyka i słownictwo  ma swoje korzenie w łacinie, natomiast wymowę język francuski zaczerpnął z języków celtyckich i germańskich.

Do końca XX wieku język francuski plasował się na drugim miejscu najczęściej nauczanych języków obcych, a obecnie zajmuje wysokie trzecie miejsce, za angielskim i hiszpańskim. 

We Francji, oprócz języka francuskiego, w powszechnym użyciu funkcjonują także języki regionalne, choć i popularność maleje. Należą do nich: język prowansalski, bretoński, alzacki, baskijski, kataloński i arabski, flamandzki. Języki te wynikają z pochodzenia zajmujących określony region kraju mieszkających innych narodowości. Warto jednak podkreślić, że Francuzi bronią swojego języka przed zdominowaniem go przez obce kultury, co jest pozytywnym przejawem dumy francuskiego narodu. We Francji funkcjonuje organizacja Akademia Francuska, której zadaniem jest tworzenie nowych terminów zastępujących wchodzące do powszechnego użycia słowa angielskie.

Francuski będąc językiem poetów i filozofów charakteryzuje się melancholijnym, a także romantycznym brzmieniem. To w tym języku tworzyli Balzac, Camus, Villon, Diderot, Antoine de Saint-Exupéry, a dziś rozsławiają go takie gwiazdy jak Gérard Depardieu Catherine Deneuve czy Garou.

Język francuski jako dawny język dyplomacji i kultury do dziś jest obecny w codziennym życiu – w restauracji, literaturze, czy muzyce.  Powszechnie znane zwroty, takie jak Je t`aime, Bonjour, Comment ça va?, Bon appéti,  świadczą o dużej popularności francuskiego.

Tłumaczenia z języka francuskiego na język polski oraz z polskiego na język francuski obejmują różnorodne dziedziny – prawo, bankowość, medycynę,  ale także sztukę.

Poza tłumaczeniem zwykłym wykonywane są tłumaczenia przysięgłe, które opatrzone są podpisem i pieczątką upoważnionego tłumacza przysięgłego języka francuskiego.

W zakresie języka francuskiego realizuje się najczęściej:

  • tłumaczenia aktów ślubu,
  • tłumaczenia aktów urodzenia,
  • tłumaczenia dyplomów uczelni,
  • tłumaczenia różnorodnych zaświadczeń,
  • tłumaczenia kontraktów i umów.