Biuro tłumaczeń Wrocław

Tłumaczenia Wrocław - Biuro Tłumaczeń LEKTOR

 ZLEĆ TŁUMACZENIE

Tłumaczenia szwedzki

tłumaczenia język szwedzki Wrocław

 

Język szwedzki wywodzi się z grupy języków północnogermańskich. Jest językiem urzędowym w Szwecji oraz w Finlandii (obok języka fińskiego). Na co dzień włada nim ponad 9 milionów ludzi.

W każdym regionie Szwecji używany jest osobny dialekt, zrozumiały jednak dla pozostałych mieszkańców kraju. Dialekty dzielą się na dwie grupy – te używane w Szwecji oraz dialekty finlandzkie.  

Język państwowy w Szwecji opiera się natomiast na dialekcie sztokholmskim.

Z uwagi na dużą ilość obcokrajowców większość mieszkańców Szwecji posługuje się na co dzień dwoma językami – językiem szwedzkim oraz swoim ojczystym językiem, którego dzieci mogą uczyć się również w szkole.  Stąd na terenie kraju używa się ponad 150 różnych języków.

W jezyku szwedzkim możemy zaobserwować liczne zapożyczenia słów niemieckich, francuskich i angielskich, a także łacinę i grekę.

W alfabecie szwedzkim jest 29 liter, w tym trzy charakterystyczne - å, ä i ö.

Język szwedzki to najpopularniejszy język skandynawski.

Tłumaczenia z języka szwedzkiego na język polski oraz z polskiego na język szwedzki obejmują teksty z zakresu technologii, informatyki,  medycyny czy prawa.

Jest to związane ze stosunkowo dużą ilością emigrujących do Szwecji Polaków, ale także z nawiązywaniem relacji biznesowych i naukowych we Skandynawią.

Najczęściej wykonuje się tłumaczenia przysięgłe, czyli takie, które wykonuje tłumacz przysięgły języka szwedzkiego opatrując dokument swoim podpisem i pieczątką.

W zakresie języka szwedzkiego najczęściej zleca się:

  • tłumaczenie kontraktów i umów,
  • tłumaczenie dokumentacji medycznej,
  • tłumaczenie opisów technologii,
  • tłumaczenie dyplomów uczelni,
  • tłumaczenie aktów ślubu,
  • tłumaczenie aktów urodzenia.